Następca wiadomości SMS: RCS.

Ekskluzywnie dla amerykańskiego serwisu The Verge: Google we współpracy z 55 operatorami z całego świata oraz 11 producentami smartfonów, pracują nad zastąpieniem wiadomości SMS przez nowy standard RCS.

RCS – Rich Communication Services. W wolnym tłumaczeniu:  Bogaty Serwis Komunikacyjny.

SMS to tylko 160 znaków 7-bitowych. Najnowsze urządzenia pozwalają napisać dłuższą wiadomość, która zostanie podzielona na kilka mniejszych, a telefon odbiorcy z powrotem scala wiadomość.

Android Messages - mapy.
Android Messages – mapy.

Ale nie widzimy czy wiadomość została przeczytana albo czy ktoś właśnie nam na nią odpisuje. Nie da się przesłać obrazów w pełnej rozdzielczości i filmów wideo. Rozmowy grupowe też nie są możliwe.

„Chat” to nazwa marketingowa dla standardu RCS który Google chce wprowadzić aby pozbyć się swojego bałaganu wiadomości w Androidzie.

Aplikacja Android Messages zapewni wsparcie dla nowego standardu. Został on opracowany przez organizację GSMA.

Członkowie zespołu zajmującego się wsparciem komunikatora Allo teraz zajmują się rozwojem Chat’u. Tym samym wstrzymując Allo.

RCS pozwala między innymi na:
- nieograniczoną długość wiadomości,
- statusy pisania, odczytania i wysłania wiadomości,
- rozmowy grupowe,
- przesyłanie wskazówek dojazdu i map,
- wiadomości które zawierają dane z aplikacji
 firm trzecich np. bilety, mapy, kontakty,
- przesyłanie wideo i zdjęć w pełnym rozmiarze.
W dużym skrócie będzie to rozwinięcie tego
co umożliwiają aplikacje Facebook Messenger
czy WhatsApp.
Możliwości standardu RCS.
Możliwości standardu RCS.

Po co nam Chat?

Facebook Messenger czy WhatsApp już są na rynku i nie trzeba wymyślać koła od nowa. Najważniejszą różnicą jest to, że RCS zastąpić ma SMS czyli domyślnie każdy będzie w stanie odebrać naszą wiadomość nie zależnie z jakiej platformy korzysta. Przecież wszyscy mamy jakiegoś operatora telefonii komórkowej. Dodatkowo standard RCS będzie kompatybilny wstecznie z usługą SMS. Jeżeli ktoś wyśle wiadomość RCS, a odbiorca nie będzie mógł odebrać wiadomości  ze względu na kompatybilność to zostanie skonwertowana do SMS (oczywiście pozbawiona elementów których SMS nie obsługuje).

Struktura przekazywania wiadomości RCS z platformą pośredniczącą Jibe.
Struktura przekazywania wiadomości RCS z platformą pośredniczącą Jibe.

Siłą tego rozwiązania stanie się jego dostępność i powszechność. To za sprawą partnerstwa z 55 firmami telekomunikacyjnymi, 11 producentami urządzeń i producenta systemu operacyjnego – firmy Microsoft. Na liście partnerów znajdują się Orange i T-mobile. Polskie oddziały potwierdziły, że sprawdzają zasadność i opłacalność wprowadzenia RCS w Polsce.

Partnerzy Google który zadeklarowali współpracę.
Partnerzy Google który zadeklarowali współpracę.

Myślę, że ta inicjatywa Google się uda. Klient będzie mógł odebrać wiadomość nie tylko na urządzeniu przenośnym ale także poprzez klienta webowego (główna grafika). Chcąc usprawnić oraz ujednolicić sposób przekazywania wiadomości firma dostosowuje standard do obecnych potrzeb konsumentów ale co równie ważne nie zabiera operatorom usługi jaką był SMS. Zastępuje ją i pozostawia do ich dyspozycji. Operatorzy chcą jak najbardziej ograniczyć koszty implementacji tego rozwiązania. Google zajmie się więc przygotowaniem i obsługą infrastruktury łączącej operatorów w postaci Hub’a Jibe. Jednocześnie gigant rozwiązuje swój problem z bałaganem i dezorientacją jaką sam zafundował użytkowaniom Androida.

Krótka historia bałaganu aplikacji przeznaczonych 
do komunikacji na platformie Android zaczerpnięta
z witryny The Verge:

2005: Sart Google Talk
2008: Android z Google Talk & SMS
2011: Start Google+ razem z Huddle i Hangouts Video Chat
2011: Facebook publikuje aplikacje Messenger
2011: Apple uruchamia iMessage
      WhatsApp rejestruje miliard wiadomości dziennie
2013: Hangouts łączy pozostałe komunikatory Google
2016: Google Messenger staje się popularniejszy od Hangouts
2016: Google publikuje aplikacje Allo oraz Duo
      Wyłączenie Google Talk i Google Chat
2017: Hangouts zmienia nazwę na Hangouts Chat skupiony na rozwiązaniach dla firm
2018: Google pauzuje Allo 
      Rozwój nowego standardu zastępującego SMS
Android Messages - naklejki.
Android Messages – naklejki.

Apple stworzyło iMessage które już dawno rozwiązało problem zbyt wielu komunikatorów i środków komunikacji. Firma nie przystąpiła jak na razie do tego projektu. Jednak jeżeli RCS stanie się wystarczająco popularny nawet Apple się przystosuje. Na takiej sytuacji skorzystają użytkownicy. Jedno rozwiązanie dla wszystkich platform.

Największą wadą Chat’u jest to, że nie jest szyfrowany w przeciwieństwie do iMessage. Oznacza to tyle, że na przykład rząd bez żadnego problemu odczyta nasze wiadomości tak samo jak SMS’y.

 

 

Źródło: The Verge, Google, GSMA, własne.